fbpx

Marsz Śledzia

29 cze

Marsz Śledzia

Jedyny na świecie marsz pieszo przez morze. Trasa marszu wiedzie płyciznami ciągnącymi się mniej więcej w linii prostej z miejscowości Kuźnica na Półwyspie Helskim do Rewy, znajdującej się po drugiej stronie Zatoki Puckiej.
Ilość uczestników marszu jest ograniczona do 100 osób. Powodem takiego obostrzenia sa względy bezpieczeństwa na wodzie oraz logistyka samej przeprawy, która liczy ponad 12 km długości, a jej pokonanie zajmuje, w zależności od stanu morza na Zatoce Puckiej, około 5 godzin.
A jak to się zaczęło. opisuje Tadeusz Krzysztof w książce pt: „Bedeker Kosakowski”
Radosław Tyślewicz wracając łodzią z Pucka do Gdyni nie trafił w Głębinkę(Depkę) i wylądował na Rybitwie Mieliźnie i Suchych Rewach. Tak od stuleci nazywają te piaszczyste wyspy miejscowi kaszubi. Radosław Tyślewicz nigdy o tych wyspach nie słyszał.
Po przestudiowaniu mapy nawigacyjnej Zatoki Puckiej postanowił zamieszkać w namiocie kilka dni na tych przypadkowo odkrytych wyspach. Po konsultacji z prezydentem Gdyni wyspy te uznano jako terytorium zamorskie miasta Gdyni.
Wtedy wybuchła dyplomatyczna awantura. Burmistrz Jastarni, a później wójt Kosakowa ogłosili, że wyspy te od dawna należą do każdego z nich. Gotowy konflikt zbrojny został zażegnany pomysłem Radosława Tyslewicza, by zorganizować pieszy marsz po mieliźnie i wyspach od krzyża w porcie w Kuźnicy do krzyża morskiego u nasady Szperku w Rewie.
Pierwszy „Marsz przez Zatokę”, bo tak pierwotnie się nazywał, odbył się 3 maja 2002 roku i brało w nim udział 4 śmiałków. Głębinę (Depkę ) przepłynęli łodzią. W 2003 roku odbyły się dwa marsze: na wiosnę i latem.
Radosław Tyślewicz rodowity Gdynianin jest przez innych mieszkańców kraju, jak wszyscy mieszkańcy Gdyni, zwany śledziem. Postanowił też tak nazwać te marsze przez zatokę i od 2005 roku przedsięwzięcie to nazywa się „Marsz Śledzia”. W 2006 roku „Marsz Śledzia” odbył się 19 lutego. Po raz pierwszy zimowy „Marsz Śledzia” odbył się 9 lutego 2008 roku po nie zamarzniętej Zatoce Puckiej.

Więcej na: http://www.marszsledzia.pl/